WAGA SŁÓW – ZWAŻ PRZED UŻYCIEM SŁOWO NIEPODLEGŁA

26 września grupa uczniów z klasy 3B wzięła udział w warsztatach plastycznych „Waga słów – zważ przed użyciem słowo Niepodległa” zorganizowanych przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Warsztaty składały się z trzech części: składania i drukowania słowa NIEPODLEGŁA za pomocą metalowych czcionek drukarskich w zecerni, wykładu akademickiego na temat ”obrazu słowa” udzielonego przez prof. Andrzeja Chętko oraz zadania domowego z użyciem komputerowej wersji czcionki Brygada 1918, zdigitalizowanej i odkrytej na nowo z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Uczniowie poznawali historię pisma, litery i typografii, zobaczyli warsztat drukarza – zecera, a także osobiście wcielili się w jego rolę dokonując składu typograficznego. Mieli również okazję poznać zbiory Muzeum Książki Artystycznej. Wraz z uczniami do Łodzi udali się pani Marta Kowalska i pan Piotr Kwiatkowski.

Serdecznie zapraszamy także na wernisaż wystawy powarsztatowej, który odbędzie się 11 listopada w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, gdzie zostaną zaprezentowane prace domowe wybranych uczniów, a także wydruki wykonane podczas warsztatów. Uczniowie wezmą udział w wystawie wraz z uczestnikami innych grup "Warsztatów Ważnej Wagi" (w skład których wchodziły warsztaty „Waga słów”). Będą nimi uczniowie szkół plastycznych oraz studenci Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski.

Warsztaty odbyły się pod patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.

Marta Kowalska